EKO&BIO

Na tomto blogu je tiez nieco o EKO&BIO problematike :-) http://ekobiostyle.blogspot.com/

VÍTAM VÁS V RUBRIKE EKO & BIO, KDE NÁJDETE PÁR EKO, ČI BIO TIPOV NA PREŽITIE A PÁR POSTREHOV Z TEJTO OBLASTI.


Pevne dúfam, že sa týmto ekologickým oblastiam začne venovať čoraz viac ľudí a nezničíme si našu krásnu planétu len pohodlím, ktoré túžime mať. Každý, kto tieto veci prehliada v domnienke, že sa ho to netýka, sa hlboko mýli, pretože sa to týka každého z nás. Myslím si, že keby sa ľudia viac informovali o tom, čo všetko sa deje vo svete, tak by sa tak zhrozili, že by hneď začali žiť ekologicky. Preto je môj názor taký, že človek, čo sa správa neekologicky je buď neinformovaný, alebo blbý egoista.

...............................................................................................
Tip na lacný ekologický čistiaci prostriedok


Do octu si naložíme pomarančovú kôru, ktorá nám ocot krásne prevonia. Necháme odstáť 2 týždne, potom precedíme a používame ako univerzálny čistiaci prostriedok na všetko možné v dome. Pred použitím množstvo octu zriedime s vodou, väčšinou 1:1, ale pri umývaní podláh, stačí len asi deci pridať do vedra vody, podľa toho, akú máme znečistenú podlahu, prípadne aj na prach a okná to užívame rovnako.


...............................................................................................


V záujme záchrany ľudstva pred samým sebou toto musím šíriť ďalej, odporúčam každému pozrieť si to. Nikdy si už nekúpite balenú vodu........pokiaľ samozrejme nechcete spáchať samovraždu rakovinou.
PRAVDA O BALENEJ VODE
Tu si môžete stiahnuť veľmi dobrý dokument o tomto probléme, ktorý ani netušíte aký je veľký.

----------------------------------------------------------------------------------------------
PAR EKO TRIKOV PRI UPRATOVANÍ
.............................

AKO SA ZBAVIŤ VÍNNYCH MUŠIEK (OCTOMILIEK) ?
Už ich názov nám to prezrádza. Stačí dať na strategické miesto do nádobky sladko voňajúcu tekutinu (najlepšie ocot, alebo víno) a do toho pár kvapiek prostriedku na riad. Prostriedok vytvorí film na tekutine a tak zabráni muškám odletieť.

AKO SA ZBAVIŤ PACHU V MIESTNOSTI ?
Dajte do misky vínny ocot, ten pohlcuje pachy a čistí vzduch.

AKO ZNIČIŤ ZÁPACH NA KUCHYNSKEJ DOSKE NA KRÁJANIE ?
Posypte ho množstvom soli a jemne ju vtierajte vlhkou handričkou. Potom to opláchnite a umyte čistiacim prostriedkom na riad.

AKO MAŤ KRÁSNY NABLÝSKANÝ DREZ ?
Polejte ho studenou vodou a vytrite do sucha.

AKO ODSTRÁNIM VODNÝ KAMEŇ (Z KÁVOVARU ALEBO KANVICE) ?
Ocot zriedime s vodou (200 ml octu + 800 m vody) a prevaríme v kanvici. Potom to ešte prevaríme čistou vodou 2x, aby sme nemali octovú príchuť v káve, či čaji.
POZOR: keď kanvica dlhšie vrie, môže to vykypieť.

AKO ĽAHKO VYČISTÍM MIKROVLNNÚ TRÚBU ?
Dajte dovnútra zohrievať misku s vodou. Necháme ju dlhšie vrieť, aby nám para nečistoty zvlhčila a potom už len vytrieme handrou. Keď je veľmi znečistená, tak do vody pridáme trochu (2 čajové lyžičky) bieleho octu.

AKO VYČISTÍM ZNEČISTENÚ TRÚBU ?
Zrieďte ekologický prostriedok (jemné mydlo) s vodou 1:1 a rozprašovačom ho nastriekajte na steny trúby. Zapnite trúbu na 100°C na 10 min. Potom ju vypnite, nechajte vychladnúť a nakoniec vytrite.

CHCEM, ABY MI TULIPÁNY VYDRŽALI DLHO VO VÁZE, AKO NA TO ?
Tulipány vydržia dlhšie v chladnejšej vode s lyžičkou prášku do pečiva.

AKO VYČISTÍM ŠMUHY Z PODRÁŽOK NA PODLAHE ?
Pôjdu dolu obyčajnou gumou na ceruzky.

ČO MÁM ROBIŤ, ABY SA MI NA TELEVÍZORE NEUSADZOVAL ČASTO PRACH ?
Všetky elektrospotrebiče priťahujú prach. Keď to chceme obmedziť, tak stačí keď pri ich utieraní použijeme vlhkú handru s trochou aviváže, ktorá pôsobí antistaticky a spomaľuje usádzanie prachu.

AKO RÝCHLO VYLEŠTÍM STRIEBRO ?
Na dno misky rozprestrite alobal a položte naň strieborné šperky. Posypte ich soľou a práškom do pečiva (na 1l vody, 2 lyžičky soli a 2 lyžičky prášku do pečiva). Zalejte to vriacou vodou, začne to bublať, ale to je v poriadku, počkajte kým to ustane, potom šperky vyberte a opláchnite. Nakoniec ich vysušte uterákom.

AKO SA ZBAVIŤ HNEDÝCH ŠKVŔN V KÚPEĽNI ?
Z vody môžu niekedy vzniknúť hnedé škvrny, vyčistíme ich tak, že na ne nastriekame kyselinu citrónovú, necháme chvíľu pôsobiť, potom to odstránime kartáčom a jemným mydlom. Nakoniec dôkladne opláchneme. S kyselinou citrónovou pracujeme v rukaviciach.

AKO MAŤ ČISTÉ A NEZAHMLENÉ ZRKADLO ?
Vyčistíte zrkadlo jemným mydlom, vytrite a nakoniec vyleštite penou na holenie. Úplne nakoniec vytrite do sucha.

AKO SA STARAŤ O TOPÁNKY ?
Nenoste tie isté topánky každý deň, sú rady, keď sa jeden deň trochu vyvetrajú. Tiež je dobré pre udržanie tvaru používať obuvnícke kopytá.
Keď nám topánky navlhnú, rýchlejšie sa vysušia, keď do nich napcháme noviny. Nikdy však nedávame topánky sušiť k radiátoru, lebo im to veľmi škodí. Je lepšie, keď sa vysušia pri izbovej teplote. Samozrejme používame aj prostriedky vhodné pre dané topánky, teda krémy na kožené, či spreje na semišové topánky.

AKO SA ZBAVIŤ NIEKTORÝCH ŠKVŔN NA OBLEČENÍ ?
KRV - ihneď namočte do studenej vody, potom do škvrny votrite trochu mydla a perte tak, ako obvykle.
VOSK ZO SVIEČKY - keď vosk zaschne, odlúpnite koľko sa len dá. Z oboch strán na škvrnu priložte kávový filter a prejdite horúcou žehličkou teplotou vhodnou pre danú textíliu.
ŽUVAČKA - dajte oblečenie do mrazničky, keď žuvačka zamrzne, ľahko sa odlúpne.
ČOKOLÁDA - votrite do škvrny trochu mydla a perte tak, ako obvykle.
ČERVENÉ VÍNO - nasypte na škvrnu soľ, počkajte, kým soľ absorbuje víno a potom oblečenie ponorte do studenej vody. Nakoniec vyperte obvyklým spôsobom.
MASTNÉ ŠKVRNY - na miesto votrite prostriedok na umývanie riadu a môžete to dať prať ako obvykle.
----------------------------------------------------------------------------------------------

VYCHYTÁVKY

Prírodný osviežovač vzduchu. Nekupujte zbytočne tie hnusné chémie, ktoré dráždia sliznicu a nie sú vôbec prospešné nášmu ovzdušiu. Riešenie je veľmi jednoduché, pokiaľ ste závislí od sviežeho a voňavého vzduchu. Stačí si kúpiť 100% prírodnú silicu podľa vašej chuti. Ja mam napríklad pomarančovú. Nie je to ani drahé a ľahko si ju objednáte už pomaly v každom druhom BIO obchode. Z tejto silice použijeme 10 kvapiek, ktoré zriedime so 7 lyžicami vody a 1 lyžicou vodky (pre konzerváciu). Namiešané množstvo, ktoré potrebujeme si nalejeme do rozprašovača a môžeme používať kedy chceme.

Zbavte sa komárov a hmyzu. Použijeme 100% prírodnú silicu citrónovej vône. Citrón totiž hmyz nemá rado, preto by do miestnosti nemali nalietavať. Stačí pridať pár kvapiek do aromalampy a zapáliť sviečku. Lepšie ako tie chémie do zástrčky nie ?

----------------------------------------------------------------------------------------------
Zelená školaProgram Zelená škola prináša školám environmentálnu výchovu prepojenú s konkrétnymi praktickými krokmi. Tie vedú žiakov a celú školu k šetrnejšiemu prístupu voči životnému prostrediu. t.j. pomáhajú znížiť celkový vplyv školy na životné prostredie (znižujú jej ekologickú stopu). No a kedy je najlepšie začať, keď nie v detstve ? Preto veľmi sympatizujem s týmto programom a som rada, že školy na Slovensku sa k tomuto programu pridávajú.
V programe sú presvedčení, že o problematike životného prostredia nestačí len získavať vedomosti, ale že je zároveň nevyhnutné snažiť sa zmeniť celkové konanie. Urobiť zmenu, ktorú je vidieť a cítiť.
Hlavným cieľom programu Zelená škola je pomôcť školám nájsť cestu zmeny, ktorá povedie k zdravšej, "zelenšej" a aktívnejšej škole i spoločnosti.----------------------------------------------------------------------------------------------


Svetelné znečistenie

Stále sa snažíme tmu nahradiť svetlom, svietime všade, kde sa len dá, ale častokrát to už preháňame. Predstavte si len veľké svetelné reklamy v mestách...vlastne už aj na dedinách a všelikde inde. Myslíte si, že niekde na samote tomu uniknete ? Spomeňte si len na vysvietené bilboardy, ktoré svietia celé noci a lákajú tak roje hmyzu, čo okolo svetiel len zbytočne umierajú. Nie je to totiž ich prirodzené správanie, myslia si že tam, kde je svetlo je aj jedlo prípadne partner.
Keďže zbytočne svietime svetlom smerom hore, osvetľujeme tým oblohu a strácajú sa nad nami hviezdy, z čoho nemajú radosť ani astronómovia, ani romantici, čo by chceli nejakú tú hviezdu ukázať svojej partnerke.
Práve o tomto svetle, ktoré svieti smerom hore, hovoríme ako o svetelnom znečistení, pretože sa rozptyľuje do ovzdušia.

Na niektorých úsekoch kalifornských pláží môžeme každoročne sledovať ako sa tu v noci z nakladených vajíčok liahnu tisícky vodných korytnačiek. Hneď po vyliahnutí sa vydávajú smerom k vodnej hladine. Na pláži pri Fort Lauderdale sa takto vydalo 95 % nové populácie morskej karety smerom k centru mesta. Biológovia už medzitým dokázali, že chybu v orientácii spôsobilo mestské osvetlenie. Zmena svetelných pomerov pre korytnačky znamená smrť. Tieto úžasné tvory sa tak stali prvými svedkami škodlivosti javu, ktorý Američania nazvali „light pollution“ - svetelné znečistenie.

To, že môžeme využívať umelé svetlo malo za následok aj iné negatíva pre ľudí samotných. Svetlo umožnilo predĺžiť pracovnú dobu, prípadne pracovať aj v noci na smeny. Tým pádom naše telo prestáva v pracovnom rytme vnímať rozdiely medzi dňom a nocou. Častejšie trávime čas pri televízore a počítačoch. Výsledkom je narušenie zavedených biologických rytmov, stres, nespavosť a psychické problémy. Lekári sa dnes vážne zaoberajú problémom toho, že nedostatok tmy počas spánku môže viesť k zvýšenému výskytu rakoviny. Hormón melatonín, ktorý chráni ľudské telo pred zhubnými nádormi, sa totiž v tele tvorí počas spánku iba potme.  

Vtáky žijúce v mestách niekedy reagujú na "svetelný smog" zmenami životného rytmu. Niektorí z nich spievajú alebo pokračujú v kŕmení mláďat aj v noci. Boli zaznamenané i prípady zimného zahniezdenia. Vyliahnuté mláďatá však umierajú hladom alebo zmrznú. Na blízkosť silných svetelných zdrojov reagujú dokonca aj stromy, a to oneskoreným opadávaním listov.

Svetlo, ktoré zbytočne svieti na oblohu tiež zbytočne platíme. Uvádza sa, že v USA ide na svietenie do vzduchu, resp. do smerov, kde to vadí ľuďom a prírode, ročne jedna miliarda dolárov. Zbytočné svietenie svojim nárokom na výrobu elektriny nepriamo prispieva k zvyšovaniu podielu skleníkových plynov v atmosfére a tým ku globálnemu otepľovaniu.

Riešenie

Nemusíme zhasnúť, stačí svietiť iba tam, kde je to naozaj potrebné. To znamená - svietiť účelne a nesvietiť tak, aby to niekomu vadilo.
Príkladov zlého zaobchádzania s osvetľovaním je mnoho. Svetlo, ktoré mieri z pouličného osvetlenia hore a nie na chodníky alebo osvetlenie veže kostola či hradu je 90 % nevyužitého svetla. Reklamné plochy sú nevhodne osvetľované zdola nahor namiesto správne zhora nadol.
Stačilo by aj svetelný tok na reklamných plochách vymedziť plechovým tienidlom, ako v blízkosti okien bytov a zasahovali by len reklamu, pričom by svetlo neunikalo mimo.
Väčšina škodlivých prejavov umelého osvetľovania je dôsledkom neznalosti či arogantnej nedbalosti. To všetko zbytočne narúša krehkú rovnováhu nočného prostredia, ktorú potrebujú rastliny, živočíchy aj ľudia.
----------------------------------------------------------------------------------------------
EKO-TAŠKY

Prečo eko-tašky ? 
Lebo:
- sú vyrobené z recyklovaných materiálov
- alebo sú z BIO/Faitrade materiálov ako bavlna,...
- minimalizujú používanie jednorázových plastových a papierových tašiek
- sú vždy po ruke
- a hodia sa ako skvelý darček :D


Na slovenskom trhu exituje veľa variánt ekologických tašiek, stačí vyťukať pojem do vyhliadávača! Odporúčam značku envirosax a bavlnené tašky. Dnes už bavlnené tašky predávajú aj niektoré obchody s oblečením, či potravinami, aby prispeli k ekologickému mysleniu medzi verejnosťou. Keď vás nenalákajú na ekológiu, tak určite na krásnu farebnú škálu. ----------------------------------------------------------------------------------------------
Slamené domy

Slama ako každý prírodný stavebný materiál je zdravá a trvácna, ak sa udržiava v suchu. Tiež je lacná a patrí k lokálnym a obnoviteľným zdrojom s ekologicky ľahkou likvidáciou. Najväčšia prednosť slamy je veľmi dobrá tepelná izolácia a to, že zabezpečuje dobrú vnútornú klímu, podobne ako hlinené domy.
Slama sa spracúva v strojoch podobných šrotovníkom a stláča sa do slamených balov.
Zo slamy sa môže stavať buď ako:
- nosná slamená konštrukcia
- drevená konštrukcia vyplnená slamenými balmi

Slama je veľmi rýchlo obnoviteľný materiál, má vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti, dobrú požiarnu odolnosť, mimoriadne výhodnú cenu a tiež aj samonosnú schopnosť. Vybudovanie stien zo slamených balov nevyžaduje veľkú remeselnú zručnosť. Slamené steny sa omietajú hlinou, neprekážajú im menšie chyby a uvítajú osobnú kreativitu.

Nevýhody slamených stavieb spočívajú najmä v masívnych stenách (stráca sa časť úžitkovej a zastavanej plochy), čo je však nevýhodou v mestách s vysokou cenou pozemkov. Problémom môže byť aj citlivosť slamy na prítomnosť vlhka a vody – treba steny s otvorenou difúziou, aby po navlhnutí opäť vyschla a nezačala hniť.
----------------------------------------------------------------------------------------------

EKO Vianoce

Ak sa zamyslíme nad dôsledkami nášho každoročného vianočného hýrenia, pochopíme, že počas Vianoc narobíme sebe aj prírode viac škody ako osohu. Spomeňme si na hromadné zabíjanie kaprov väznených v malých nádržiach, na povianočné kontajnery preplnené odpadom z darčekových obalov a potravín, či na vyhadzovanie živo-mŕtvych stromčekov...

Živý alebo umelý?
Samozrejme, že už v názve nám slovo živý predstavuje niečo lepšie, niečo prirodzenejšie. Väčšina ľudí si myslí, že keď si kúpia umelý stromček, tak tým ušetria vyrúbané stromy a tým myslia vlastne ekologicky. Ale to je chyba. Keď sa nám prestane umelý stromček páčiť a vyhodíme ho, ako dlho sa bude rozkladať ??? Ekologickejšie je samozrejme kúpiť si živý stromček, ktorý potom nevyhodíme len tak do koša, ale ho napríklad darujeme do ZOO (zvieratká ich milujú, hlavne slony). Najviac ekologické rozhodnutie je kúpiť si stromček zasadený v kvetináči, ktorý neskôr vysadíme na jar do prírody. Prípadne ho môžeme pestovať v kvetináči na balkóne a tak nám poslúži aj viac rokov ako vianočný stromček.    

A ak už sme si obstarali takýto prírodný vianočný zázrak v kvetináči, zamerajme sa aj na výber ozdôb naň – najkrajšie ozdoby sú tie, ktoré si vyrobíme sami (z papiera, vlny či šúpolia) a ideálne zapojíme do tejto aktivity aj svoje deti, či partnera. Stromček vyzdobený domácimi ozdobami a doplnený malými jabĺčkami či orechmi bude určite krajším a osobnejším ako keby sme ho ovešali lacnými a gýčovými ozdobami z obchodu.

Vianočné osvetlenie – žrút energie
Čarovnú atmosféru Vianoc nepochybne dotvára aj príjemné osvetlenie. Ak chceme ostať pri alternatíve šetrnej k prírode, mali by sme uprednostniť sviečky (samozrejme ich vždy umiestňujeme mimo prievan a na bezpečnú podložku). Nie je tiež sviečka ako sviečka a ak počas sviatkov nechceme trpieť bolesťami hlavy, mali by sme si vyberať sviečky bez umelých vôni a radšej ich nahradiť kvapkou prírodného éterického oleja alebo vonnou lampu.
S čarom sviatkov sa nám spája aj rozžiarený vianočný stromček plný blikajúcich svetielok. Často ale zabúdame, koľko elektrickej energie nás táto krása stojí – nehovoriac o inštalácií vianočného vonkajšieho osvetlenia, ktoré svieti často celý deň i noc. Ak už nevieme odolať umelému vianočnému osvetlenie, uprednostnime aspoň energeticky úspornejší model - na trhu dostať napr. úsporné LED svietidlá s neporovnateľne menšou spotrebou energie, akú majú lacné vianočné svietidlá z Ázie.

Ako premeniť konzumné Vianoce na Eko-Vianoce
?
Aj v prípade vianočných darčekov sa dá vyhnúť zbytočnému plytvaniu, ktoré každoročne postihne aj predvianočné Slovensko. Nielen starostlivým výberom darčeka (uprednostnenie darčekov užitočných, vlastnoručne vyrobených, prípadne podporujúcich humánne ciele či miestnych výrobcov), ale aj jeho obalom dávame na vedomie, akí sme. Zabaliť darček do ľanovej či papierovej tašky, ktorá sa dá opäť použiť, či nezabaliť ho vôbec predsa neznamená, že chceme ušetriť, ale práve naopak, dávame tým obdarovanému na vedomie, že nám záleží na jeho zdraví a životnom prostredí. Darčeky môžete zabaliť aj do starých novín, alebo nôt, prípadne do obyčajnej kartónovej škatule, ktorú môžete vyfarbiť.

Eko-darčeky
Medzi vianočné eko-darčeky môžeme zaradiť napr. vstupenky na kultúrne podujatia alebo športové aktivity či masáže, pretože majú nehmotný charakter, ale prispievajú k podpore nášho zdravia či rozvoju osobnosti. Patria sem aj praktické výrobky miestnych výrobcov (drevené, textilné alebo papierové výrobky) a samozrejme vlastnoručne vyrobené darčeky, z ktorých vždy vyžaruje láska a energia, ktorú do nich vložíme.

Vianočné a zdravé
Aj pri výbere potravín na vianočný stôl sa rozhodujme radšej pre miestne tradičné výrobky a dbajme aj o naše zdravie. Stačí, ak vynecháme vyprážané jedlá a doprajeme si viac domáceho čerstvého ovocia napr. v podobe jabĺčok, či orechov, ktoré sa u nás už oddávna s Vianocami spájajú.
S exotickým ovocím na vianočnom stole by sme to tiež nemuseli preháňať, pretože jeho doprava z opačného konca sveta produkuje nemalé emisie skleníkových plynov. To isté platí aj o exotických rybách a morských živočíchoch na vianočnom stole.
Namiesto prepínania televízora sa radšej vyberme na prechádzku do zimnej prírody alebo na návštevu rodiny či známych a určite sa nám tak podarí vnímať a precítiť Vianoce a ich atmosféru hlbšie a v harmónií so svojím okolím...
----------------------------------------------------------------------------------------------

MISKA  NA KLÍČENIE

Máte radi zdravú výživu? Alebo niekto z vášho okolia? Ako výborný dar je hlinená nakličovacia miska. Domáca "výroba" bio vitamínov, enzýmov, minerálov a bielkovín. Slúži na klíčenie semiačiek a obilovín, výborný zdroj  stopových prvkov. Vďaka tomu, že obsahujú množstvo dobre vyvážených aminokyselín, mastných kyselín, prírodných cukrov a minerálov a za predpokladu, že ich konzumujeme niekoľko druhov spolu, môžu nás klíčky už samy o sebe udržať pri živote. 
Sú taktiež tou najlacnejšou formou potravy okolo nás. Môžete v nej pestovať: šošovicu, sóju, horčicové semienko, amarant, sezam, lucerna, cícer, fazuľa aduki a mungo, slnečnica, jačmeň, ovos, proso, pšenica, žito...Viac na  http://www.strava.sk/showdoc.do?docid=4621

Aj ja takú misku mám a nedám na ňu dopustiť :-)

----------------------------------------------------------------------------------------------
SIGG FĽAŠANápojové fľaše SIGG sú lisované z jedného kusu alumínia, čo zaručuje ich maximálnu stabilitu, robustnoť a odolnosť voči mechanickému pôsobeniu. Sú 100% recyklovateľné.

Vnútorný poťah fľaše je chuťovo i pachovo neutrálna. Je odolný i voči pôsobení agresívnych ovocných kyselín. Vyhovuje najprísnejšej potravinárskej norme FDA (Food and Drug Administration). Je elastická, nerozbitná, neolupuje sa ani pri poškrabaní povrchu.
Ak dôjde k prehnutiu steny fľaše mechanickým pôsobením, vnútorný poťah stien nepraská, ale prispôsobuje sa novému tvaru, takže fľašu môžete používať bez obáv i naďalej.
Uzávery fľaše sú dokonale tesné.
* Oproti plastickým fľašiam nedochádza k opotrebovaniu a starnutiu fľaše –  SIGG vám vydržia roky; stane sa vaším stálym spoločníkom a nerozbitným talizmanom.
Kolekcie sú venované deťom školského i predškolského veku, ďalšie sú pre cyklistov, outdoorové a iné... Motívov je viac než 70!       
Zdravotná nezávadnosť.
Výrobky SIGG majú najprísnejšie atesty. Ich odolnosť voči pôsobeniu ovocných a izotonických nápojov bola overená napr. Nezávislým skúšobným inštitútom v Nehringu (Nemecko) a dokonca aj splňujú požiadavky FDA (Agentúra pre kontrolu liečiv USA). Vnútorná vrstva je zo špeciálneho materiálu, ktorý dokonale zachováva chuťové a aromatické vlastnosti nápoja a na rozdiel od PET fliaš neuvoľňuje do nápojov žiadne toxíny ani iné nežiaduce látky. 
Trvanlivosť a odolnosť.
Fľaše SIGG sú mimoriadne odolné voči mechanickému a chemickému poškodeniu. Pokiaľ náhodou dôjde napr. k pretlačeniu pôsobením enormne veľkého tlaku, aj po deformácií fľaše sa vnútorná vrstva nepoškodí a je teda možné ďalej fľašu používať. Povrchová úprava je na fľašu po nanesení vypálená, takže sa fľaša neolupuje a nepoškriabe ani pri dlhodobom používaní.

SIGG sú Ekologické.
Už samotná výroba produktov SIGG je omnoho ekologicky šetrnejšia, než je tomu napr. pri umelohmotných fľašiach. Fľaše sú recyklovateľné a tým, že neslúžia k jednorazovému použitiu výrazne šetria životné prostredie. Fľaša tohto švajčiarskeho výrobcu vydrží dlhé roky. SIGG je zároveň účastníkom celosvetovej akcie 1 % For The Planet (1 % svojich obratov venuje spoločnosť na boj pre zlepšenie životného prostredia).      
----------------------------------------------------------------------------------------------

EKO bábätká

Detské plienky
Už aj u nás na Slovensku sa mamičky postupne orientujú aj na alternatívu k jednorazovým plienkam a tou sú eko-plienky. Dôvody sú viaceré:Ekonomické - aj tie najlacnejšie jednorazové plienky sú drahšie ako používanie prateľných plienok a to aj po započítaní energie a vody potrebnej na ich pravidelné pranie. Aj ušetrenie času pri praní či žehlení (iba pri klasických látkových plienkach), ktoré pri jednorazových plienkach odpadáva, je len relatívne. Vyššia cena jednorazových plienok nás stojí čas, za ktorý na ne musíme zarobiť.Environmentálne - všetci chceme mať šťastné a zdravé deti, na to ale potrebujeme aj čisté a zdravé životné prostredie. Jednorazové plienky však naše životné prostredie zaťažujú a to nezanedbateľným spôsobom. Sú vyrábané spravidla z drevnej buničiny, plastových fólií a gélového adsorbentu, čím zaťažujú životné prostredie nielen spotrebou prírodných surovín, ale aj spotrebou energie a vody pri ich výrobe, nehovoriac o obrovskom množstve odpadu, ktorý ich používaním vzniká.Zdravotné - nosením „jednorazoviek" si dieťa horšie a dlhšie osvojuje hygienické návyky a dlhšie mu tiež trvá, než začne používať nočník. Nemožno úplne vylúčiť ani problémy s prehrievaním pohlavných ústrojov dieťaťa, čo je rizikové najmä u chlapcov.Prateľné plienky novej generácieTieto plienky majú vzhľad aj tvar jednorazových plienok, ale sú vyrobené z textilu (bavlna, bio bavlna, bambus). Ich výhodou je komfortné nosenie a široký sortiment, nevýhodou relatívne vysoká cena. Na trhu je viacero značiek - Popolini, Moko (Rakúsko); BabyLucy (Slovensko); Haipa Daipa (ČR); Disana (Nemecko); Ella ́s House, Mommy ́s Touch, Tots Bots, Bambino Mio (Veľká Británia), Babyidea (Fínsko), Imse Vimse (Švédsko) a iné. 
 Klasické bavlnené prateľné plienkySú vyrobené z bavlny a väčšina z nás si ich mala možnosť vyskúšať. Čo sa týka ich vplyvu na životné prostredie, nevzniká z nich žiaden priamy odpad. Vyžadujú však okrem spotreby vody aj energiu na pranie, žehlenie a výrobu pracích prostriedkov. To si samozrejme vyžaduje aj určitý čas strávený hlavne pri žehlení, ale pri rozdelení práce medzi oboch rodičov môže táto činnosť hlbšie motivovať k starostlivosti o dieťatko aj oteckov. Bavlnené plienky sú výrazne lacnejšie ako jednorazové plienky a dieťa si vďaka nim skôr osvojí hygienické návyky a zaobíde sa bez plienok. Bezplienková metódaJe to stará komunikačná metóda - prvotné prírodné riešenie „prebaľovania" ľudského mláďaťa. Je najideálnejším variantom nielen pre dieťa, ale aj pre životné prostredie. Je to výchova k čistote,  ktorá sa v rôznych obdobách používa na celom svete - dnes však najmä u prírodných národov a v ekonomicky rozvojových krajinách. Jej základom je zosilnená jemná komunikácia medzi matkou alebo inou osobou a bábätkom.Bezplienková metóda je na Slovensku rozšírená iba sporadicky. Ide u nás o novú, málo známu a aspoň z počiatku časovo veľmi náročnú metódu. Objavili sa i hlasy proti, ktoré tvrdia, že deti „nútené" na toaletu už v útlom veku, kedy na to nie je ich mozog ešte dostatočne vyvinutý, ohlasovať a strážiť svoje telesné potreby, môžu mať neskôr rôzne neurózy a iné psychické problémy. Preto je dôležité zdôrazniť, že táto metóda nie je žiadny tréning a akékoľvek nátlakové techniky sú neprípustné. Ide čisto o jemnú, citlivú a často intuitívnu obojstrannú komunikáciu, ktorú využívajú  milióny matiek v mnohých častiach sveta. Viac informácií nájdete na http://www.mokosha.info/Ľahko rozložiteľné a kompostovateľné plienkyZaujímavou alternatívou jednorazových plienok sú plienky vyrobené z biologicky rozložiteľných materiálov (napr. kukurica, obilie či recyklovaný papier), ktoré sa po použití dajú skompostovať. Na to, aby bol splnený environmentálny účel kompostovateľnej plienky, je však potrebné správne zaobchádzanie s ňou. To znamená, že po použití je nutné túto plienku skompostovať, pretože ak by bola vyhodená do zmiešaného odpadu, efekt minimalizácie odpadu by sa stratil. V zmiešanom odpade sa organické látky len ťažko rozkladajú a navyše uvoľňujú škodlivé zlúčeniny. Na našom trhu dostať z ľahšie rozložiteľných plienok (aj keď nie vyslovene kompostovateľných) napr. tie pod značkami Moltex Öko alebo Alana DM. Kompostovať je ale možné takmer všetky separačné plienky, ktoré sa pridávajú ako ďalšia vrstva ku klasickej či jednorazovej plienke.

......................................................

Vedierko na kúpanie detí


 Vedierko na kúpanie detí je novinkou na kúpanie bábätiek do približne šiesteho mesiaca veku – podľa vzrastu dieťatka. Vedierko na kúpanie bábätiek bolo vyvinuté pediatrami v Holandsku, aby pomohlo uľahčiť dieťaťu prechod z bezpečia a pohodlia maternice do nového neznámeho prostredia nášho sveta. Bábätká vo vedierku prirodzene zaujmú polohu plodu, na ktorú sú zvyknuté z matkinho lona, upokoja sa a relaxujú. Naproti tomu, v bežnej vaničke na kúpanie, je dieťatko držané väčšinou pod hlavičkou v polohe na chrbte, ktorá môže pre neho byť stresujúca.
Kúpanie vo vedierku prináša dieťatku radosť z tejto novej činnosti už od narodenia, ponorené vo vode až po ramená sa cíti príjemne teplo, sebaisto a bezpečne. Vedierko sa napríklad v nemeckých nemocniciach vyslovene odporúča pre predčasne narodené deti a pri pobyte v nemocnici ho majú mamičky k dispozícii. Táto forma kúpania je vhodná i pre deti trpiace kolikou. Bábätko sa pri kúpeli upokojí a ľahšie zaspáva.
Rodičia rovnako ako ich deti ocenia, že kúpanie prebieha bez zbytočného stresu. Kúpanie vo vedierku je veľmi flexibilné a mamičky si pochvaľujú ľahkú manipuláciu ako i fakt, že vedierko zaberá menej miesta ako klasická vanička. Navyše pri používaní vedierka ušetrí rodina vodu aj energiu. Vedierko je tiež neoceniteľným pomocníkom na cestách s bábätkom, kde sa uplatní pre už spomínanú flexibilitu a menšie rozmery.
Z medicínskeho hľadiska je poloha dieťatka vo vedierku považovaná za veľmi dobrú, pretože novorodenec má kontakt s vedierkom nielen ručičkami, ale i nožičkami. Takto sa vytvára podobný pocit ako v maternici. Novorodenec však môže všetkými končatinami voľne pohybovať, čo mu umožňuje opatrné preskúmanie okolitého priestoru. Bežná vanička a poloha pri kúpaní v nej mu podobný komfort 
A nestačí teda obyčajné vedierko – hocijaké z domácich potrieb? NIE! V prípade, že sa rozhodnete vaše dieťatko kúpať vo vedierku, zakúpte mu originál určený na kúpanie bábätiek i s originálnym návodom, v ktorom nájdete podrobné inštrukcie týkajúce sa polohy i držania dieťatka pri kúpaní, ako i bezpečnostné pokyny a rady. Obyčajné vedro z obchodu nespĺňa ani mnoho ďalších kritérií. Bežné vedro nemá napríklad protišmykovú spodnú časť a ani jeho dno nie je zakrivené a nedáva tak dieťatku žiadnu podporu. Bežné vedro má rúčku, ktorou si môže dieťatko ľahko poraniť prsty. Rúčka môže inšpirovať staršieho súrodenca nášho drobčeka k tomu, aby sa vedro s dieťatkom snažil prenášať, čo môže takisto spôsobiť vážny úraz.
Bábätko skúma a spoznáva okolitý svet rúčkami a ústami. Bežne zakúpené vedro môže byť farbené pigmentmi, ktoré by mohli byť pre dieťa škodlivé, či dokonca nebezpečné, a to preto, lebo tieto vedrá nie sú prispôsobené ani vyrábané na účel kúpania bábätiek, nie sú na tento účel ani vyvíjané ani testované. Bežné vedrá sú príliš úzke a aj prinízke – hladina vody tam nie je dostatočná a dieťatko nie je v teple. Preto sa v takomto vedre rodičom s bábätkom zle manipuluje a ani samo dieťa nemá dostatok priestoru na svoje pohyby. Samozrejme nás hneď napadne, že môžeme kúpiť širšie a hlbšie vedro. To je pravda, takéto vedro ale nedáva dieťatku dostatočnú podporu a neumožňuje mu ani zaujať pohodlnú pozíciu. Ideálne je kúpiť si vedierko priesvitné, dávajúce rodičom celkový pohľad na dieťatko zo všetkých strán.

Najlacnejšie som našla tu:  http://www.ekomarket.sk/kupacie-vedierka-shantala/kupacie-vedierko-shantala-biele/