Cestovanie


BUDAPEŠŤ

Nádherné mesto ! Veru má niečo do seba. Neviem presne čo to je, pretože tak ako vo veľkých mestách nájdete tam aj veľa negatív, ale ja tam vidím hlavne pozitíva, krásu, dobrú energiu. Niektoré budovy mi architektúrou pripomínajú trochu Paríž, možno aj preto sa mi Budapešť tak zapáčila :-) Boli sme tam už niekoľkokrát a stihli sme pozrieť všeličo, ale je tam toho na pozeranie ešte veeeeeľmi veľa. Čo ma veľmi oslovilo boli samozrejme tie klasické pamiatky, ktoré vám ukáže sprievodca hneď po príchode, ako parlament, vyhliadka, rybárska bašta a iné, no stihla som si už vytvoriť aj obľúbené miesta, ktoré zbožňujem. Úžasnú atmosféru má židovská štvrť a v nej dvory, ktoré sú medzi domami a vytvárajú poprepájané nádvoria. Nachádzajú sa tu rôzne bary s atmosférou, ale aj starožitníctvo, ktoré mi vyrazilo dych. Konajú sa tu pravidelne blšie trhy, na ktorých som nevedela, kde sa mám skôr pozrieť. Ďalším mojim obľúbeným miestom je ostrov na Dunaji Margit-sziget. Je to krásny park, kde sa nachádza aj všeličo iné, ale ten park je krásny a pokojný.
Tiež nikdy neobídeme staré metro, ktorým sa prevezieme buď do našej obľúbenej vegánskej reštaurácie Napfényes Étterem (http://www.napfenyesetterem.hu/index.php), alebo na Hrad Vajdahunyad. Radi si tiež posedíme v niektorej z reštaurácií pri Dunaji, hlavne v lete je to na terase romantika. Večer zapália sviečky na každom stole, je to milé. No skvelé bolo aj premávať sa po trhovisku so suvenírmi, kúpiť si tam pečené pikantné zemiaky so zeleninou, sadnúť si k malému stolíku a započúvať sa do hudby speváka (gitaristu), ktorý tam mal malé vystúpenie. Inak večne tam niekto spieva, hrá a zabáva publikum. To mesto proste žije ! TUNISKO

Tohto roku som bola v Tunise, konkrétne v Mahdii. Vybrali sme sa s kamarátkou a už bývalou spolužiačkou osláviť štátnice takýmto spôsobom :-).
Keďže som ešte nebola v žiadnej krajine, kde žije arabská kultúra, tak som nevedela, čo môžeme čakať hlavne od mužov, keď sme boli samé ženy. Ostala som však milo prekvapená, boli veľmi milí a vôbec to nebolo až také, ako nás každý upozorňoval, že si máme dávať pozor, lebo nás unesú, alebo že nás budú veľmi obťažovať a pod. Samozrejme, že si nás viac všímali, keď sme boli samé ženy, ale všetko bolo v rámci slušnosti. Dozvedeli sme sa, že tam veľa mužov balí Európanky hlavne preto, lebo sa chcú presťahovať do Európy s nimi. Preto letia za fakt každou bielou ženskou :-D....ak im žena povie, že nemá záujem, tak jej dajú pokoj a správajú sa naďalej kamarátsky. Takže prvý kultúrny šok bolo vyrovnať sa s mentalitou mužov, aby bolo všetko ok. Čo sa týka krajiny, tak to bol tiež vlastne šok, keďže u nás je kopa zelene a akurát pršalo a mrholilo, keď sme odlietali......tam sme pristáli v Monastire v 30°C horúčave (v septembri), všade bolo sucho a len sem tam rástol trs trávy, no a suchomilné rastliny ako kaktusy, olivovníky, palmy a figovníky.
More bolo príjemne teplé, až tak, že som to nečakala, keďže som odchovaná na Jadranskom mori :-) Naopak bazén v hoteli bol len pre silné povahy :-D Voda bola veľmi studená, skôr na to plávanie, ale deti by tam asi prechladli. Dalo sa však zvyknúť......hlavne my Stredoeurópania, čo sme zvyknutí na zimu :-), lebo Tunisan by tam asi nevošiel. Jeden chalan nám vravel, že pre nich už je tých 27-30°C zima, oni už chodili v rifliach a dlhých nohaviciach, lebo vraj cez leto majú 40°C :-)
Stále sa nás Tunisania pýtali ako vyzerá Slovensko, či máme more.....keď sme vraveli, že máme hory, tak sa im to páčilo, ale návštevu našej krajiny si rozmysleli, keď sme im povedali, že je u nás aj -20°C :-D....z toho boli strašne zhrození.
A niektorí vedeli, že keď sme zo SR, tak že sme vo futbale porazili Talianov a poznali Hamšíka a Weissa :-D
Vyskúšali sme aj ťavy, no k tomu sa nebudem radšej vyjadrovať :-D, každopádne sme si povedali, už nikdy viac :-D.
Hotel bol rozprávkový, ako z Tisíc a jednej noci....úžasná dovolenka :-) Takže Tunisko jednoznačne všetkým odporúčam, treba to aspoň zažiť, no my sa chceme vrátiť.

PS: odporúčam mesto Mahdia - Hotel Mahdia Palace a ostrov Djerba.


PARÍŽ

Paríž je moja srdcovka! Bola som tam dvakrát, ale dúfam, že nie naposledy. Páči sa mi na ňom to, že sa tam zachovala história, ale zároveň už človek nájde moderné štvrte. Všetko je to krásne poprepájané a tieto iné štýly sa vôbec nerušia. Mám rada také tie klasické turistické miesta, ako Tour Eiffel, Louvre, Versailles a podobne, ale medzi moje najobľúbenejšie miesta Paríža patrí jednoznačne časť Montmartre (tzv. mestečko umelcov) a v centre Latinská štvrť (úzke uličky a všade sú reštaurácie a kaviarne).
Toto mesto som prvýkrát navštívila na jar a druhýkrát na Silvestra, takže som ho zažila v iných ročných obdobiach. Jar je tam horúca a všetko krásne kvitne, vo veľkom sa zavlažujú trávničky, ako príprava na leto. Na Silvestra bola zase očarujúca výzdoba mesta, obzvlášť bulváru Champs Elysées a jeho bočných ulíc, alebo bulvárov. Samozrejme, že aj eiffelovka svietila vianočne a ako každý rok, presne o polnoci na Silvestra zmenila osvetlenie na ďalší rok.
Paríž je veľké mesto a dá sa tam naozaj zažiť veľa, preto každému odporúčam, aby ho aspoň raz v živote navštívil a určite sa bude chcieť vrátiť ako ja.

CHORVÁTSKO

Chorvátsko je podľa mňa úžasná krajina na dovolenku a za menej peňazí. Ponúka rozmanité miesta pre turistov a myslím si, že každý si tam to svoje nájde. Bola som tam už niekoľkokrát a stále mám chuť sa vrátiť. Na severe som prebádala ostrov Krk. Je to tam celkom pekné, Jadranské more je skoro všade v Chorvátsku krásne. Na Krku určite odporúčam najviac mestečko Vrbnik, ktoré má krásne uličky, kde sa môžete túlať a je to celé postavené v takom miernom kopci, no a tam sa dá zažiť tá krásna atmosféra kamenného Chorvátska. Ďalej ma na Krku zaujalo Čižiči, kde sa dalo natrieť čiernym liečivým bahnom a to keď vyschlo, zmyli sme ho v mori, ktoré bolo v tejto zátoke neskutočne teplučké a plytké.
V Chorvátsku som ešte navštívila mesto Split, čo je veľké mesto, je tam prístav, kde som vtedy prvýkrát v živote videla také veľké lode. Napriek tomu, že je to veľké mesto, tak si zachovalo ten typický Chorvátsky kamenný vzhľad. Domy z bieleho kameňa, uličky z kameňa, no proste je to nádhera sa tam prechádzať, alebo posedieť v kaviarni s výhľadom na prístav.
Táto krajina ponúka k videniu aj krásne historické mesto Trogír, ktoré sa históriou len tak hemží a na každom kroku je možnosť niečo vidieť. Zrúcané staré divadlo bolo krásne. Toto mestečko by som si určite nechala tiež aspoň na jeden deň.
Zaujímavé mestečko je aj Prímošten, čo už je tak v strede pobrežia krajiny a blízko neho sa nachádza pekný ostrov Rogoznica, ktorý je s pevninou spojený mostom, takže sa tam dá ľahko dostať. Blízko Rogoznice je aj zaujímavé jazero, kde nás zobral náš domáci, čo nás ubytoval, takže presne neviem, kde to je. Ale tvrdil nám, že je to Morské oko a že je to z krátera. No a voda v ňom je slanšia ako v mori, preto tam žijú aj trošku iné rybyčky. Aj sme sa mohli kúpať, ale najprv sme museli zísť strašne strmý svah (lebo to bol ozaj kráter). Žili tam malinkaté rybky, ktoré nás akoby obkusovali, vraj obkusujú odumretú pokožku z tela. Ale bolo to také zvlážtne, šteklilo to skôr :-)
Keď pôjdeme južnejšie, tak tam som navštívila Makarsku, kde sme boli ubytovaní a odtiaľ sme jazdili na výlety. A to je v Chorvátsku najlepšie, že je všetko relatívne blízko a môžete toho veľa vidieť. Makarska je väčšie letovisko na Makarskej riviére, kde je to super tak s partiou, lebo sa tam stále niečo deje a je tam dosť suvenírov, obchodíkov a aktivít. Odporúčam veľmi pekárne, tie majú perfektné. Páčilo sa mi aj to, že sa tam ozaj dalo nájsť si súkromie, alebo byť medzi ľuďmi na viac ľudnatejšej pláži. Aj v majáku sa tam dá ubytovať :-) Popri pobreží vedie dlhý chodník z centra až na okraj Makarskej, kde je to súkromie už väčšie. Zároveň sú pláže vybavené aj sprchami, čo beriem ako plus. Z Makarskej odporúčam ísť na ponúkaný výlet loďou na ostrovy Hvar a Brač, ktoré sú naozaj krásne. Tieto ostrovy odporúčam skôr len na návštevu, nie na celkový pobyt, lebo ak chcete trošku aktívnejšiu dovolenku, nie len na jednej pláži, tak by vás to tam nebavilo.
Určite sa pozrite do letoviska Brela, čo je severnejšie od Makarskej. Je tam jedna z desiatich najkrajších pláži (buď sveta alebo Európy, to som už zabudla), ale rozhodne stojí za to. Nezabudnite si ani šnorchel, lebo útes hneď pri pláži je úžasný.
No a zase na juh od Makarskej sa nachádzajú krásne Tučepi, ktoré majú taktiež pekné pláže a mólo, z ktorého sme sa toooooľko naskákali do mora.
Na juhu určite nemôžete vynechať výlet do Dubrovníka. Je to prekrásne historické mesto obkolesené hradbami, po ktorých sa dá spraviť prehliadka. Mesto je zapísané v UNESCO a myslím, že právom, pretože podľa mňa je to ozaj taká perla Jadranu. Nahliadli sme tu aj do druhej najstaršej lekárne v Európe, ktorú mali na starosti mnísi, preto tam bolo aj pár cirkevných relikvií. Úžasné na tej stavbe bolo átrium, kde bola fontánka a rastlinky a bylinky, akože z tej lekárne. V Dubrovníku je aj množstvo reštaurácií, obchodíkov, kostoly no a prekrásne uličky, kde sa dá potulovať celý deň. Auto však zaparkujte mimo centra a dovezte sa tam MHD, je to výhodnejšie.
Vo vnútrozemí som absolvovala menšiu turistiku na Plitvickych jazerách, ktoré sú podľa mňa rozprávkové. Tak krásnu smaragdovú vodu som ešte nikdy v živote nevidela. Tam som prvýkrát videla na živo aj voľne žijúce raky. Je to chránená oblasť, takže aby sa nezasahovalo do prírody, urobili ponad jazerá a močiare také drevené chodníčky, kde sa dalo pohodlne chodiť. Väčšina trasy bola po rovine, takže by to zvládli aj menej nároční turisti. Odviezli nás najprv vláčikom, potom sme šli po našej trase a nakoniec ešte lodičkou cez jedno veľké jazero. Nachádzajú sa tu aj krásne vodopády a na konci prehliadky sa dostanete na vyhliadky (tam to už treba vyšliapať hore), kde som urobila tie najkrajšie fotky. Všetky jazerá sú tam ako na dlani.
Takže Chorvátsko jednoznačne odporúčam !


BARCELONA

Barcelonu by som zaradila asi po Paríži ako najkrajšie mesto, aké som videla. Antoni Gaudí jej dal očarujúcu a veľmi originálnu tvár. Bola som tam síce iba jeden deň, ale stihli sme pozrieť veľmi veľa vecí. Odparkovali sme si auto na parkovisku na okraji mesta a vybrali sme sa pešo k najznámejšej stavbe Sagrada Familia. Bolo ju vidieť z diaľky, tak sme šli len podľa toho, ale tam sme si už kúpili aj mapu Barcelony, aby sme vedeli, kam ísť. Sagrada Familia nás úplne uchvátila. Stavba stále nie je dokončená, stavia sa už asi 100 rokov podľa pôvodných plánov, ale je tam roboty jak na kostole, ako sa vraví :-)
Po jej prehliadke a prehliadke múzea, ktoré je v jej suteréne sme zamierili do parku, ktorý Gaudí tiež navrhol a je veľmi známy - Park Guell. Naše kroky ďalej smerovali na bulvár La Rambla, pričom sme po ceste videli aj známe Gaudiho domy, ktoré nám pripadali ako z fantasy filmu. Došli sme na bulvár a tam bolo veľa živých sôch od výmyslu sveta. Keď im ľudia dali peniaze, tak sa pohli. Na konci bulváru bol pamätník Krištofa Kolomba, ako prstom ukazuje na Ameriku. Pokračovali sme na predĺžený bulvár, tzv La Rambla mér, ktorý bol vlastne drevené mólo ponad more a tam bolo veľké obchodné stredisko. Za obchoďákom sa nachádzalo krásne veľké akvárium, ktoré sme okamžite bez váhania navštívili. Bolo to úžasné, žraloky ponad nás plávali, keď sme šli skleneným tunelom, ale aj ostatné akvária boli proste úžasné. Aj tučniaky, ktoré tam chovali boli veľmi krásne, no proste táto exkurzia nemala chybu.
V Barcelone sa dá toho veľa prežiť a vidieť, určite by to chcelo viac dní, lebo aj olympijská dedina a ZOO stojí za pozretie.

BULHARSKO

Spojenie s Burgasom a Slnečným Pobrežím je zaistené miestnymi autobusmi. Prírodný železitý piesok nahnedlej farby na miestnych plážach v Pomorí lieči choroby pohybového ústrojenstva, dolných a horných dýchacích ciest, periférne nervové sústavy, lupienka a ostatné kožné choroby i gynekologické choroby. Zázračné účinky sa pripisujú bahnu, ktoré sa ťaží zo dna soľného jazera. V neďaleko vzdialených solivaroch sa získava soľ odparovaním morskej vody. Pomorie je mesto vinárstva, ovocinárstva a ťažby soli. Stredisko je také preslávené firmou na výrobu známych bulharských koňakov "Slnečný breh, Pliska a Pomorie", ktoré sú známe po celom svete. Na jednej z mestských pláží nájdete čierny piesok, čo je v Bulharsku veľmi neobvyklé. K romantickému rybárskemu prístavu s pestrofarebnými zakotvenými loďkami a nábrežnou promenádou Vás dovedie centru pešej zóny, ktoré tvoria rozsiahly zelený park s mestským trhoviskom, množstvom obchodíkov, kaviarničiek a rôznych stánkov. Odporúčam ísť sa pozrieť do neďalekého Nesebaru, ktorý je viac historickejší. Historické prístavné, rybárske mestečko vzdialené 32 km severne od Burgasu. Patrí medzi pamiatkovo chránené územia, ktoré sú zapísané na zozname kultúrnych pamiatok UNESCO. Starú časť Nesebaru tvoria typické drevené balkánske domčeky, malé obchodíky a kaviarničky v úzkych krivoľakých uličkách. 97. Nachádza sa na bývalom ostrove, ktorý je s pevninou spojený úzkou šijou. Vo vyhlásenej mestskej rezervácii nájdete veľa historických monumentov a kostolíkov, archeologické múzeum a vykopávky z obdobia gréckej a byzantskej nadvlády. Nesebar je vyhľadávaným miestom umelcov, hlavne pouličných maliarov a hudobníkov. Romantiku večerných prechádzok a posedení v štýlových kaviarničkách nad morom tu strieda zábava v niektorom z množstva barov a diskoték, ktoré sú umiestnené mimo ubytovacích kapacít. V starej časti Nesebaru je niekoľko malých mestských pláží, ale ak chcete nájsť hlavnú pláž, musíte sa vybrať do Novej časti Nesebaru. Nesebar je držiteľom medzinárodného ocenenia Modrá vlajka za čistotu prírodného prostredia. Transfer z letiska v Burgase trvá asi 40 min.