Náš domček a záhrada

Vo vianočnom čase


Vo vianočnom čase obývačku vyzdobím rôznymi ozdobami, no samozrejme jej dominantou je vianočný stromček. Tohto roku sa mi podarilo v Ikea zohnať retro LED svetielka, ktoré som dala na stromček, ale aj na garnižu. 


Okno zdobí svietiaca papierová hviezda a kade tade po miestnosti sú ihličnaté vetvičky či imelo, ktoré dotvárajú zimnú atmosféru. 

Aj na jedálenskom stole nesmie chýbať váza s vetvičkami a samozrejme tradično - netradičný adventný veniec. Tiež už "povinnú jazdu" na stole tvoria vianočné oplátky a ozdobené medovníčky.


Na chodbe sa pod oblúkom nachádza imelo. Kto ma pod ním pobozká ? :-)

Terasa


Na našu terasu som nedávno kúpila hojdacie kreslá, ktoré sa zavesia zo stropu. Ja som ich zavesila na háky a kovové reťaze. Je to pohodlná hojdačka pre dospelého človeka do 110 kg. A zohnala som ich v Kauflande. Išla som kúpiť potraviny a zrazu na mňa vykukli z regálu :-D Vrátila som sa v nej do detských čias, keď som chodila ku starkej a starkému na záhradu a tam mi starký vyrobil drevenú hojdačku modrej farby. Stále som sa na nej hojdala a nejako mi to ostalo do dospelosti, že sa aj teraz rada hojdám, len už s kávou v ruke :-D. 


Dnes sme nainštalovali aj vonkajšie osvetlenie na dom. Veľmi sa mi páčili tieto svetlá, tak som si také tri zadovážila, nech sme osvetlení aj zvonku. Objednala som ich tu: http://bestsvietidla.sk/index.php?route=product/product&product_id=7857


Vchodové dvere


Keďže si radi otvoríme celé dvere keď je vonku teplo, musela som vymyslieť niečo proti hmyzu, ktorý nás rád navštevoval. Žiadne sieťky na dvere sa mi nepáčili, tak som tam vymyslela garnižu a na nej záclonu. Kúpila som dve záclony v JYSKu a bolo hotovo.

Chodba

Na chodbe je keramická dlažba sivej farby s bielymi šmuhami. Kúpili sme ju v Merkury Market, ale názov si už nepamätám. Veľmi dobre sa udržiava aj pri troch psoch, lebo povrch má hladký. Potom sme tam dali veľkú bielu skriňu, kde máme kabáty a topánky, lavicu, kde si väčšinou hostia odložia nejaké kabelky a podobne, no a pohodlné kreslo. Inak to kreslo sa mi podarilo kúpiť na blšáku v Ostrave za 200 Kč. Len som ho prečalúnila látkou z Ikea, ktorú mali v zľave. Takže to je asi najlacnejší a zároveň najpohodlnejší kus na chodbe :-D 


Jedáleň

Stôl a stoličky sme kúpili v Ikea. Vždy som chcela mať stoličky s prekrížením na chrbte. Proste čistý vintage :-) Stôl je perfektný, dá sa rozložiť na dva spôsoby, teda tam môžeme mať 4, 6, alebo až 8 osôb. No keby sa trochu potlačili, možno by ich tam vošlo aj 10. Potom som zháňala nejaký pekný obrus. Takže som navštívila môj obľúbený vintage obchod Sweet Home v Komárne a tam som ho našla, páči sa mi krajkový lem na obrube. Na vrch som dala ešte prestieranie z JYSK. Prišlo mi to s tým prestieraním viac vidiecke, ako keby som tam nechala len ten obrus. Kohútik na stene je plagát z IKEA, hneď sa mi zapáčil. Nemám veľmi rada plagáty, radšej mám maľby, ale toto ma dostalo a neodolala som :-D Ešte mu kúpim nejaký pekný rám, teraz je tam len tak na rýchlo. 


Kuchyňa

Vždy som chcela kuchyňu poskladanú z kusov nábytku, nie jednoliatu linku. Preto sme si na bazos.sk našli krásny biely kredenc, ktorý som stále túžila mať. Na moje prekvapenie sa tam zmestí veľmi veľa vecí. Má aj rôzne šuflíčky, no paráda. Dvojitý drez som v Ikea mala vyhliadnutý už hádam 8 rokov :-D Tam sme si zadovážili aj spodné skrinky na drez a vstavanú rúru. Ešte máme odtiaľ digestor (veľmi dobre ťahá) a poličku na taniere a poháre nad drezom. Ďalšie poličky mám z obchodu Sweet Home. No a stôl pod oknom, ktorý je ako dobrá pracovná plocha, už v dome bol, keď sme ho kúpili. Ešte ho musím pretrieť, aby ladil s ostatnými skrinkami. Všetky svietidlá sú opäť Ikea :-) Dlažba je tá istá ako na chodbe a obloženie stien je drevo - je to ako tatranský profil, ktorý je natretý na bielo.  


Obývačka

V obývačke sme nechceli sedačku, ale radšej kovové postele s množstvom vankúšov. Postele sa nám podarilo objednať cez e-shop firmy FreePort z Kysuckého Nového Mesta. Náhodou som na nich narazila cez Google, keď som hľadala biele kovové postele. Je to rozmer 90x200, takže veľmi pohodlne sa na nich sedí. Na jednej môžu pohodlne sedieť 3 ľudia. Matrace sme si zohnali z JYSK. Vybrala som hrubšie a tvrdšie, takže sú veľmi pohodlné. Na vankúšové výplne som ušila obliečky a deky sú z obchodu Sweet Home z Komárna. Ako konferenčný stolík sme dali starú trulicu, ktorú nám darovali známi z domu, ktorý chceli zbúrať. Namontovali sme na ňu kolieska a dá sa s ňou pohodlne hýbať, keď upratujem napríklad. No a sivé kreslo (ušiak) je z Ikea a je tak pohodlné, že je to niečo fantastické sedieť v ňom.    


Do dlhej policovej skrinky som dala ružové poháre na víno, ktoré sú už starožitnosť. Mám ich od starkej, kedysi ich ona mala v sekretári, teraz ich dala mne, lebo vie, že mám rada starožitnosti. Poličku, v ktorej sú sme si objednali cez bazos.sk od jedného stolára z Prešova. Tehlová stena v obývačke je pôvodná, len je očistená, znovu vyšpárovaná a natretá na bielo. Plávajúca podlaha je z Baumaxu. je biela so sivou kresbou dreva a nadpismi francúzskych vín a oblastí.


Spálňa

V spálni je jedna tehlová stena, tá je pôvodná, len očistená a natretá vodným sklom. Strop bol urobený nanovo. Ale trámy boli ponechané pôvodné, len natreté. Na ďalšej stene je drevený obklad natretý na bielo. Komoda a posteľ sú z Ikea. Bodkované obliečky sú zase z JYSK - hneď som si ich zamilovala :-)Ušila som si do spálne baldachýn z damašku, čo nám darovala babka, lebo že ho má doma veľa a nevie čo s ním. Dobre to zjemnilo tie trámy na strope a zároveň sa pod tým príjemne spí.Od známeho sme si kúpili vyše 100 ročnú komodu, ktorú nám zrekonštruoval jeden stolár a maliar. Dali sme na ňu nové úchytky a bolo. Je perfektne veľká, do tých šuflíkov sa mi zmestia aj periny. Tiež tam skladujem obliečky na periny a plachty.


Jeseň v našej záhrade


Jeseň v našej záhrade hrá rôznymi farbami. Veľmi sa mi páčia vresy a chryzantémy, milujem, keď to všetko na jeseň zakvitne a v škaredom pochmúrnom počasí to poteší naše oči. Hneď sú depresie zo škaredého počasia preč :-) 


A už máme komín aj žumpu, hurá !


Tak už máme trojvrstvový komín pre našu piecku :-) Piecka síce vyzerá na fotke ako tmavo zelená, ale inak je tmavo sivá, neviem prečo mi to tak odfotilo. Ešte nám ju kominári prestriekajú s farbou na piecky, aby bola pekná čierna a primontujú k nej dymovod do steny. No a potom už môžeme veselo kúriť. Bude slúžiť ako doplnkové kúrenie, pretože ešte máme aj normálne kúrenie s radiátormi a s kondenzačným kotlom na plyn.  


Žumpu sme síce pri dome mali, ale bolo to trošku komplikované. Pred domom bola maličká, ktorá bola veľkosťou nevyhovujúca a v zadu na záhrade bola väčšia, do ktorej sa tá malá prečerpávala, keď bola plná. Takže sme to zjednodušili, starú žumpu sme zakopali a vykopali novú. Potom nám to prišli nainštalovať nejakí Poliaci a je hotovo. Už len ju zasypať nech ju nie je vidno a pred ten otvor zasadím nejaký krík :-)

A ďalšie novinky z domčeka :-)

Chodba s novou dlažbou a bielymi stenami :-) Už je aj to žlté okno biele, teda všetko je už biele :-)

A boli sme v Ikea na nákupe :-) Pokúpili sme niečo do kuchyne a tienidlá na svetlá a taaaak :-)

Aj kuchyňa má už novú dlažbu.

Vchodové dvere sú už biele.

Na záhrade som si urobila vintage sprchu :-D Je úžasná, ale len pre otužilcov :-D

No a takéto svietidlá máme nakúpené z Ikea, už len ich namontovať :-)

Tehličky tiež dostali biely náter :-)

A už máme na stenách aj tatranské profily, ktoré sa nachádzajú v kúpeľni, kuchyni a v spálni. V kúpeľni je špeciálne drevo vhodné do vlhkého prostredia a to sibírsky smrekovec. 


Prerábame vo veľkom :-)

Zase sme niečo urobili v domčeku. Prikladám fotky, kde je vidno, ako sme pokročili. Čaká nás najbližšie maliar, ktorý to dá všetko na bielo (už aby sme sa čo najskôr zbavili tých hrozných farieb) a ešte všeličo iné nás čaká, ako podlahy poklásť, pripojiť sa na pitnú vodu, žumpa, ach jaj, je toho ešte dosť, ale snáď to do leta stihneme :-) Držte nám palce :-)

 


-------------------------------------------------------------------------------------------- 

Tak toto musím vyskúšať !

Našla som návod na rozmnožovanie ruží a na vytvorenie si kamenného chodníka. Veru, musím to vyskúšať, lebo vyzerá to veľmi dobre. Na tie ruže som zvedavá, či sa to prijme :-) Potom dám vedieť. -------------------------------------------------------------------------------------------- 

Dnes som si zakorčuľovala

Dnes som si zakorčuľovala rovno pred naším domom. Máme tam totiž asi 50m od nás takú lúku a za ňou močiare. Keďže bolo dosť vlahy, na lúke stúpla voda a mrazy sa postarali o parádne klzisko :-D Asi 10 rokov som nestála na korčuliach, tak som bola rada, že sa mi to nejako podarilo. Potom som si spomenula, ako kedysi ľudia vo veľkých mestách chodievali niekde na námestie, alebo na rybníky prevetrať svoje korčule. A tak som googlila nejaké fotky a obrázky na túto tému a našla som teda všeličo :-) Nakoniec som si urobila z toho koláž v spojení s mojou fotkou z dnešného korčuľovania. -------------------------------------------------------------------------------------------- 

Staré klietky

Staré klietky, ktoré som kúpila kedysi dávno na blšom trhu v Ostrave som zrenovovala a dala som ich ako dekoráciu na terasu. Biela krásne vynikne na tehlovej stene a kovová, plnená sušenými kvetmi hortenzie, tá visí pod prístreškom. Fotku dopĺňajú biele kvetinky v skalke a fialové okrasné cesnaky.    
-------------------------------------------------------------------------------------------- 

Aj ku nám už prišla jar


Rozkvitá to postupne všade, kde sa len pozriem. Modrice, hyacinty, sirôtky, magnólie, marhuľa, skalničky, nezábudky, sedmokrásky, no proste nádhera za nádherou. Postupne vysádzame čo sa dá, tak už len čakám, kedy sa to všetko krásne rozrastie :-) Modrice sú úplne nádherné v tomto období. Ani som nevedela, že tam sú, pretože domček sme kúpili na jeseň a tak bolo veľmi príjemné prekvapenie, keď povychádzali zo zeme modrice, tulipány, narcisy, hyacinty a iné nádhery. Pri týchto modriciach sa mi páči ten starý kus dreva, čo pôsobí tak neformálne, prírodne, vidiecky. Teda presne tak, ako si predstavujem aj zvyšok záhrady. 


Magnólia moja obľúbená. Tejto sme dali meno Herta :-) A to preto, lebo sme sa v záhradníctve s mojou svokrou Hertou nevedeli prísť k riešeniu, ktorá z nás s tento posledný kus magnólie kúpi. Nakoniec sme sa dohodli, že si ju kúpim ja, pretože ona už doma podobnú magnóliu má, ale pod podmienkou, že sa bude volať Herta :-D A tak sa aj stalo, toto je naša Herta :-D
Máme zajačika. Našli sme ho vyhodeného, vysileného na poli, tak sme si ho zobrali a teraz je už v poriadku, pekne si hopká vo svojom výbehu a volá sa Pán Žemlička. Momentálne v jeho veľkom výbehu staviame menší výbeh pre Lily (korytnačku), ktorá si tam bude kraľovať cez leto. Žemličkovi však ostane ešte poriadny výbeh, takže nebude veľmi ukrátený :-) 

-------------------------------------------------------------------------------------------- 

Úprava chodníka :-)

Konečne sa nám podarilo vyhádzať všetky umelohmotné valce, ktoré lemovali chodník a mali za účel zabrániť rozšíreniu štrku. Tak sme ich nahradili starými tehlami, ktoré vyzerajú oveľa krajšie a prírodnejšie. Opticky ten chodník štrk s tehlami rozšírili a ešte viac sa to otvorilo, keď sme odpílili kovové zábradlie, ktoré bolo pri chodníku na jednej strane. Budeme sa sťahovať ! Ale až keď 
prerobíme ten čarovný domček :-D

Áno, áno, práve teraz sa vybavujú všetky veci ohľadom kúpy tohto malého čarovného domčeka. Už sa veľmi tešíme na to, keď sa už budeme môcť pustiť do rekonštrukcie. Samozrejme bude v bielom vidieckom štýle a bude mať charakter Francúzska :-) O rekonštrukcii sem budem pravidelne písať :-)